جداسازی و تشخیص مولکولی سالمونلا از محصولات لبنی محلی

چکیده

زمینه و هدف : باکتري سالمونلاا ز جمله باکتريهاي بیماریزا است که می‌تواند در غذا و مواد اولیه حضور پیدا کند. وجود این باکتري در مواد غذایی علاوه بر ایجاد بیماري می‌تواند باعث افت کیفیت تولید و کاهش رشد اقتصادي کشور شود. هدف از انجام این تحقیق جداسازی و تشخیص مولکولی سالمونلا از محصولات لبنی محلی بود.

روش‌ بررسی : در این مطالعه مجموعا" 100 نمونه از محصولات لبنی سنتی شامل کشک، پنیر، کره، دوغ و بستنی (هر کدام 20 نمونه) به روش تصادفی انتخاب شدند. ابتدا نمونه‌ها به روش استاندارد مورد کشت و آزمایش قرار گرفت و سپس آزمایشات تکمیلی بیوشیمیایی و سروتایپینگ جهت شناسایی باکتري سالمونلا انجام شد. جهت تایید مولکولی جدایه‌های اخذ شده از محصولات لبنی سنتی، آزمایش واکنش زنجیره‌ای پلیمراز (PCR) با استفاده‌ از پرایمرهای ژنhilA انجام شد. تست  آنتی‌بیوگرام نیز بر روی جدایه‌های بدست آمده انجام شد.

 

یافته‌ها : در مجموع  3% از کل نمونه‌ها، آلودگی به باکتری سالمونلا داشتند. از 20 نمونه کشک محلی مورد آزمایش، 2 مورد (10%) سالمونلا شامل گروه‌های سرمیB و D و از 20 مورد پنیر محلی، 1 مورد(5%) سالمونلا از گروه سرمی C جدا شد.

از نمونه‌های کره، دوغ و بستنی محلی، سالمونلا جدا نگردید. در بین جدایه‌های بدست آمده، بیشترین حساسیت مربوط به آنتی‌بیوتیک تری‌متوپریم- سولفامتوکسازول و بیشترین مقاومت در برابر آنتی‌بیوتیک نیتروفورانتوئین مشاهده شد.

 

 

نتیجه‌ گیری : جهت جلوگیری از وقوع مسمومیت‌های ناشی از مصرف فرآورده‌های لبنی محلی، پاستوریزاسیون شیر و فراورده‌های آن، رعایت بهداشت فردی و کنترل نظارت بهداشتی مراکز تهیه و توزیع الزامی می‌باشد.  

 

کلید واژه‌ها : سالمونلا، محصولات لبنی سنتی، واکنش زنجیره‌ای پلیمراز

 

استفاده از موقعیت های خاص

لورم ايپسوم متني است که ساختگي براي طراحي و چاپ آن مورد است. صنعت چاپ زماني لازم بود شرايطي شما بايد فکر ثبت نام و طراحي، لازمه خروج مي باشد.لورم ايپسوم متني است که ساختگي براي طراحي و چاپ آن مورد است.

شما مي توانيد با غير فعال کردن :

  • سايت جـوم آريـا يکي از بهترين ارائه دهنده ي قالب هاي فارسي جوملا است . شما عزيزان مي توانيد ...
  • سايت جـوم آريـا يکي از بهترين ارائه دهنده ي قالب هاي فارسي جوملا است . شما عزيزان مي توانيد ...

ماژول سفارشی در جایگاه ویژه

لورم ايپسوم متني است که ساختگي براي طراحي و چاپ آن مورد است. صنعت چاپ زماني لازم بود شرايطي شما بايد فکر ثبت نام و طراحي، لازمه خروج مي باشد.سايت جـوم آريـا يکي از بهترين ارائه دهنده ي قالب هاي فارسي جوملا است . شما عزيزان مي توانيد با مراجعه به سايت ما قالب مورد نظر خود را پيدا کنيد و با هزينه کمي ...

تنظیمات قالب

رنگ

رنگ دلخواه خود را انتخاب نمایید
Tomato Green Blue Cyan Dark_Red Dark_Blue

بدنه

رنگ پس زمینه
رنگ متن ها

هدر

رنگ پس زمینه
عکس پس زمینه

فوتر

انتخاب منو
گوگل فونت
اندازه فونت بدنه
نوع فونت بدنه
جهت